Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

مولـــوی عبدالظـــاهر داعــی: PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط پرویز "بهمن"   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:43

مولـــوی عبدالظـــاهر داعــی:در یوتیوب، شبکهء اسلامی پیمان که ویدیو کلیپهای خطبا وامامان مساجد شهرکابل را پخش ونشر می نماید در یکجا سخنان گهربار مولوی عبدالظاهر داعی را گذاشته است. آقای داعی در یکجا راجع به غرب وجوامع غربی چنین درفشانی میکند:
" روزی یکی از کارمندان موسسات خارجی درکابل راجع به نظر من درمورد غرب پرسش بعمل آورد ومن درجوابش گفتم:
شما غربی ها را خداوند توسط عذاب های مهلک نظیر ایدز وسرطان و اعتیاد به مواد مخدر وشراب،

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:51
ادامه مطلب
 
نمـــازگـــزاران ســر برهنـــه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط دکتور فرید یونس   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:48

دکتور فرید یونسدوست عزیز و گرامی ام همایون جان عزیزی که در شمال کلیفورنیا زندگی دارد، در یک مسجد، تازه به نماز نیت کرده بود، که دفعتاً شخصی یک کلاه را به سر او گذاشته است. این دوست عزیزم سؤال کردند که آیا کلاه ضرور است که در وقت عبادت به سر کرد؟ همچنان نظر من را در مورد استفادۀ تسبیح جویا شده اند.
من بیست سال قبل در تلویزیون «صدا و سیمای افغانستان» که به همت برادران گرامی و عزیزم خلیل جان راغب و عظیم جان عظیمی سرپرستی می‌شد،

ادامه مطلب
 
روســـیه و چیـــن از تقـــابل ایدیــولـــوژیک تــا همگـــرایی اســتراتیـــژیک؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالناصر نورزاد استاد دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:28

عبدالناصر نورزاد استاد دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابلجنگ سرد بعنوان داغ ترین نزاع ایدیولوژیک قرن بیست اثرات عمیقی بر روابط میان کشور ها گذاشت. تقسیم جهان به دو قطب متضاد و نزاع های برخاسته از آن، زمینه شکل گیری جبهه های وسیع تقابل ایدیولوژیک را میان کشور ها مساعد ساخت.
بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق و از هم پاشیدن اقمار پکت وارساو، دشمنان دیرینه دیروز به دوستان استراتیژیک امروز مبدل گشتند. نمونه بارز آن روسیه فعلی بعنوان میراث دار اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین است که تا قبل از سال 1991 رقبای همدیگر محسوب می شدند ولی

ادامه مطلب
 
شــهر بــی پـُــرســـان PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط سید روح الله رحمت زاده   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:38

سید روح الله رحمت زادهاهالی ناحیه سیزدهم شهربی پرسان ار نبود امنیت ودزدی های شب هنگام افراد مسلح به ستوه آمده بودند با وجود شکایات متعدد به مسوولین حوزه مربوطه ناچار شدن تا خودشان دست به اقدام شوند.اهالی منطقه دورهم جمع شدن وفیصله نمودن تا از طرف شب بالای بام خانه های خود یک،یک نفر پهیره نمایند.به این ترتیب شبها را روز نمودند.بالا خره موفق شدن تا یک نفر دزد مسلح را دستگیر و

ادامه مطلب
 
مقـــام معـــلم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط تاش محمد معلم "نذیری"   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:53

تاش محمد معلم "نذیری"دوست داران قلم وصاحبان علم ومعرفت و نو اندیشان پر از سازو برگ انسان و انسانیت دردیارهجرت بابیان شعری پیرامون کلمه مقدس معلم نکات چند خدمت شما عزیزان تقدیم میدارم:

امیر بی وطن خاروحقیر است
گدا گر وطن بمیرد امیـر است
معلم ترسیم کننده جامعه انسان و انسانیت و تطبیق کننده حق برباطل بر بنیاد غلبه بزوایای تاریک ادوار تاریخ با در نظر داشت کلمه برتری معنویت بر مادیت و بیرون رفت از حالت رکود و تاریک ، جهالت بر بنیاد منطق کوبنده می رزمد.

ادامه مطلب
 
دیــر آمــد و چنــدان درست هــم نیــامد! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط عبدالواسع هیله من   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:35

دیــر آمــد و چنــدان درست هــم نیــامد!بعد از ١٠٥روز جستجو و تحقیق رئیس جمهور و رئیس اجراییه توانستند که 25 نامزد وزیر را برای کابینه حکومت وحدت ملی اعلان نمایند. رهبران حکومت وحدت ملی سه بار وعده های را که خود شان برای اعلان کابینه داده بودند تخلف نمودند، و علت تاخیر را هم جستجو افراد شایسته و مسلکی بیان می نمودند و اظهار می کردند که دیر آید و درست آید.
خوب در اینکه افراد انتخاب شده همه ای شان دارای تحصیلات عالی است شک وجود نداره ولی اینکه آیا کاندیدان متذکره برای ادارات که کاندید شده اند واجد شرایط هستند یا خیر باید بررسی شود.

ادامه مطلب
 
حرکتـــهای جمـــعی و قاطــع مـــدنی، مــوثرترین راه مبــارزه در برابر ناامنــی و فســاد روزافــزون PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط اسماعیل فروغی   
شنبه ، 6 دی 1393 ، 15:07

 اسماعیل فروغی حرکتهای جمعی و قاطع مدنی، موثرترین راه مبارزه در برابر ناامنی و فساد روزافزون
آیا دولتمردان افغانستان چگونه میتوانند بازهم برسرمنا فع گروهی و تنظیمی شان چانه بزنند، زمانیکه شنیدند تنها در ماه نوامبر سال 2014 یعنی نخستین ماه حکمروایی گویا دولت وحدت ملی 782 هموطن شان طی 152 حمله ی انتحاری بقتل رسیده اند؟
من در حیرتم که چگونه میتوانند این به اصطلاح رهبران دولت وحدت ملی، در حضور مردم و درمقابل دوربین های رسانه های گروهی، شادمانه بایستند و بد تر از همه، شوخیهای بی مزه سربدهند و بخندند.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 6 دی 1393 ، 15:14
ادامه مطلب
 
معــامــــلات وزرا با وکــلا PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:04

رای اعتمــاد وکــلا برای نامــزد وزیران فقــط در بدل دالــر به وزن شــان میــسر خــواهــد گشــت!

رای اعتمــاد وکــلا برای نامــزد وزیران فقــط در بدل دالــر به وزن شــان میــسر خــواهــد گشــت!

خــواهــی که دل دلــبر تو نرم شــود
وز خــانه بیــرون آید و بی شرم شود
زور و زاری منمـــــــــــا زر بفــــرســت
زر بر ســــر فــــولاد نهی نرم شــــود

ادامه مطلب
 
صـــدای پـــای داعـــش در افغــانســـتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 16:55

صـــدای پـــای داعـــش در افغــانســـتان از چندی بدینسو بعضی از شبکه های خبر رسانی پخش تصویری از بیعت تعدادی از اعضای طالبان افغانی و پاکستانی را با ابوبکر البغدادی رهبر حکومت اسلامی به دست نشر سپردند تا بتوانند زیر این نام و زیر این عنوان فعالیت های خویش را در افغانستاناحمد سعیدی آغاز نمایند. این فعالیت ها در تعداد از ولایات آغاز گردیده حتی اطلاعات و شواهد صوتی و تصویری نیز وجود دارد که اعضای داعش حملات سختی را علیه طالبان در مناطق کوهستانی در افغانستان آغاز کرده اند.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:47
ادامه مطلب
 
به بهــانۀ دوبــاره آشــنایی با یــک آشـــنای دیرینـــه پــس از ٣٤ ســـال PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 21:57

مهرالدین مشیدتصویر در سال ١٣٥٢در صنف نهم گرفته شده است.
این نامه را برای دوست غزیزم صفی الله ابراهیم خیل نوشته ام که با او از صنفت هفت مکتب تا دوران فاکولتۀ انجنیری کابل بسا گرامی خاطرههای فراموش ناشدنی دارم که هنوز هم از گزند حوادث درامان مانده اند. پس از 34 سال آدرس او را پیدا کردم که در آلمان با خانوادۀ خود زنده گی دارد و در رادیودویجه ویله آلمان مصروف کار های رسانه یی است؛ اما با تاسف که اکنون با تکلیف شدید قلبی دست و پنجه نرم می کند.

ادامه مطلب
 
زمینـــه لشـــکرکشـــی یــا برخـــورد تمــدنهـــا! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط دکتر صفوی   
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 17:09

زمینـــه لشـــکرکشـــی یــا برخـــورد تمــدنهـــا!ریختاندن خون انسان به هیچ وجهه نمیتواند با کرامت انسانهای باوجدان ساز گاربوده باشد، ولو به هردینی ویا هرمذهبی که وابسته بوده باشد، کشتار بیرحمانه مردمان بیگناه را درفرانسه به هیچ عنوان نمیتواند مصداق یک تفکر انسانی نامید ویا آنرا زیرنام حقانیت عقیده تی.. تعبیر نمود.
اما تعداد ازدولت ها خواستند از این وضعیت حرف خورا داشته باشند، ولی مهمتر ازهمه اینکه این موضوع را رهبران دولت ها و مطبوعات انحصاری باالخصوص تلویزیون حضرت بی بی سی، سی ان ا ن، صدای امریکا، العربیه، الجزیره، تلویزیون ومطبوعات اسرائیل وحتی اخبار صدای امریکا که از طریق تلویزیون بیات پخش میگردد....

ادامه مطلب
 
تبصـــره کــوتـــاهی دررابطــه به سخنـــان اشــرف غنی احمــدزی درمجــلس نمــایندگان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط دکتر صفوی   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:12

دکتر – عطا صفویدوستان نهایت ارجمند،
صحبت چند روز قبل آقای اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور افغانستان را در پارلمان دررابطه به معرفی کاندید وزیران در پیشگاه گویا نمایندگان ملت شنیدم وهم دربعضی مطبوعات ورسانه های نبشتاری اینرا نیز خواندم،ولی واقعیت مسئله اینست که من چیز خاصی درصحبت ایشان پیدانکردم . نخست به دلیل اینکه ؛ اکثر صحبت جناب شان بازی باکلمات وواژه های عاطفی واحساساتی بود مثلآ:

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:14
ادامه مطلب
 
نیــم نگـــاهی به مخالفـــان و موافقـــان کابینــهء حکـــومت وحــدت مــلی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط اکبر نوابی   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:00

اکبر نوابیسر انجام پس از سه ماه و اندی کابینه ی "حکومت وحدت ملی" اعلام شد. معرفی کابینه جدید بعد از رایزنی و واکاوی فراوان به انتظار و بلاتکلیفی مردم نقطه ی پایان گذاشت.
صف بندی موافقان و متعارضان این کابینه در میان مردم، شورای ملی (مجلس نمایندگان و سنا) جامعه مدنی و شبکه های اجتماعی بحث و گفتگوهای متفاوتی را در موافقت و مخالفت با آن بر انگیخته است.

ادامه مطلب
 
قبیـــله گـــرایی درســـراشیب ســرنگـــونی محتــوم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط محمد ابراهیم فتا   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:08

محمد ابراهیم فتاتزلزل بنیادی نظام قبیله وبرهم خوردن ساختار سیاسی، اجتماعی و انحصاری قبیله گرایان که طی بیش ازدوقرن یکه تازانه در کشور حکم میراند با تجاوز عریان فاشیستی شوروی آغاز و با میسر شدن فر صتهای مناسب برای اقوام دیگر مانند دست یافتن به سلاح، دخیل شدن به امور سیاسی کشورو ایجاد روابط با کشورهای مختلف جهان برای نخستین بار ودر آخرسهمگیری فعال و سا زنده درجهاد مقدس مردم در مقا بل شوروی نه تنها کشور رااز لوث منحوس شوروی ها و ایا دی آنها پاک کرد بلکه انحصار قبیله گرایان را نیز درهم شکست.

ادامه مطلب
 
تعبیـــر خـــواب PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط نجیب نجوا   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:18

 نجیب نجوا•    طنــــز:
خواب گذاران معبد آمون از تعبیرخواب های سیاست آلود عالی جنابان عین الله و غین الله عاجزماندند. آنها با سر افگندگی و شرمندگی محضر ملت بی صاحب و یتم بچۀ ما خُر و پف کردند که عمق این خواب ها به اندازه فاصله میان زمین و آسمان هفتم بوده بی تعبیر و با تعبیر اند.
در چهل کتاب تعبیر خواب آمده است که این نوع خواب ها را به تعین حکومت وخک مُلی تعبیر می نمایند. اما پژوهشگران و کهنه کاران عرصه خواب شناسی اظهار داشته اند که عین الله و غین الله هر شب در ریاست جمچوری و ریاست جنجالیه حکومت وخک مُلی چپه ناف و چارپلاق می خوابند تا

ادامه مطلب
 
معراج مــــردان PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط خلیـل روؤفـی   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:40

انجنیــر خلیـل الله روؤفـی
کسی اینجــا زدرد کس خبــــرنیست
فضای زنده گی را شور و شــرنیست

تو گفتـی عشـق وایمــان وصــــداقت
دگـــــردرخلقــت جنـس بشـر نیست

ادامه مطلب
 
لازم است دولت افغـــانســتان در امنیت ســازی روســتاها از مجاهــدین و در شــهرها از ح. د. خ.ا استفــاده نماید. PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط کریم پوپل   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:09

کریم پوپل به اقتباس از نوشته نگارستان پارسیهموطنان گرامی قبلاٌ اسماعیل خان از دولت مرکزی شکوه وشکایت داشت که چرا یکی از هراتیات در دستگاه دولت جای خاص را ندارند. بنده گفته میتوانم که اسماعیل خان اگر گله می کند گله اورا بدیده قدر باید بنگریم زیرا اسماعیل خان دشمن این وطن نیست.
در سال ۱۳۹۴ افغانستان جنگهای شدید را در روستاها خواهد داشت شاید جنگهای گروهی در شهرها هم بکشد. زمانیکه دولت افغانستان بخواهد امنیت روستها هارا گیرد با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد،

ادامه مطلب
 
ســال خــوب از بهــارش پیــداســت PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی   
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:05

بالاخــره بعــد از چــار مــاه اندل زدن مــوتر وحــدت ملــی چــالان شــده بســوی پارلمــان براه افتــاد

بالاخــره بعــد از چــار مــاه اندل زدن مــوتر وحــدت ملــی چــالان شــده بســوی پارلمــان براه افتــاد.

مــلا اشــرف غنــی:
بچه خر باز لب و رویت چرا کشال اس؟
لجاجت کده کار تعین وزرا ره به چار ماه خو رساندی هنوز هم راضی نیستی؟

ادامه مطلب
 
اصـــول هــا و ارزش ها را نبــاید عرصـــۀ مـــانور هـــای سیاسی و شخصــی قــرار داد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
شنبه ، 6 دی 1393 ، 14:47

مهرالدین مشیدحرف بر سر اصول و اصولیت و پاسداری و حفاظت از آنان حرف تازه یی نیست؛ زیرا این ارزش ها از سرآغاز حیات انسان پیدا شده اند و همگام با زنده گی انسان، تقویت یافته و رشد نموده و بالنده گردیده اند. هرچند در مورد اصول و اصول گرایی اختلاف نظر ها وجود دارد. خدا پرستان اصول ها را فطری تلقی کرده و آنها را همزاد انسان تلقی می نمایند؛ اما دانشمندانی مانند مونتسکو اصول ها را قرار داد های اجتماعی می داند که بر اساس ضرورت میان افراد جامعه به گونۀ قرار دادی بوجود آمده اند.

ادامه مطلب
 
حاتـــم بخشــی کـــرزی از کیســـه بیت المـــال PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اقتصــــادی
نوشته شده توسط عبدالواسع هیله من   
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 16:50

حاتـــم بخشــی کـــرزی از کیســـه بیت المـــال در طول ریاست جمهوری آقای کرزی تغییرات و تحولات مثبتی در افغانستان بوجود آمده است، که درین تغییرات در پهلوی سایر عوامل، بدون شک سهم رئیس جمهور هم بوده و کسی از آن چشم پوشی نمی تواند. خصوصا در قسمت تقویت آزادی بیان، تعلیم و تربیه و حقوق زنان پیشرفت های قابل ملاحظه صورت گرفته است.
طوری که خود حامد کرزی نیز در آغاز کار سال چهارم، دوره شانزدهم تقنینی شورای ملی با قبول کمبودها در دوازده سال گذشته به ارتباط دست آورد ها چنین یاد آوری نمودند:

ادامه مطلب
 
افغــانســـتان معـــاصر PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط پروفیسرداکترعبدالواسع لطیفی، الکسندریه ـ ورجینیا   
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 16:15

مؤلف: پروفیسرداکتر محمدامین صیقلمعرفی کتاب
عنوان کتاب: افغــانســـتان معـــاصر
مؤلف: پروفیسرداکتر محمدامین صیقل
مترجم: محمدنعیم مجددی
یقیناً مطالعین گرامی وفرزانۀ جریدۀ امیدبه این بخش ویژۀ این نشریۀ گرانمایۀ مردمی درخارج وطن عزیز، ازچندسال به اینطرف آشناخواهندبود. درین درازمدتِ شگوفان، من به زعم خوددرپهلوی سایرنویسندگان وواقعه نگاران، کوشیده ام کتابهای پروفیسرداکترعبدالواسع لطیفی،نشرشدۀ هم وطنان عالیقدر راکه چه طورمستقیم وچه ازدست کوشان عزیزبه دستم رسیده است، باامانتداری، فشردۀ محتویات آنها، منحیث باز نگرش کتاب یا(بوک رویوBook Review) به علاقمندان معرفی کنم.
اینک قبل ازمعرفی کتاب ارزشمند ومستند وروشنگر(افغانستان معاصر)، تألیف جناب پروفیسرداکترامین صیقل، که به گمانم یکبار سالها قبل درزمان حیات مبارز نستوه وطن شهیدقوماندان احمدشاه مسعود،

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 2 از 467

TOLO TV LIVE

ِDR. LATIF PEDRAM

ON TAHER BADAKHSHI

SHAFIE AYAR 200

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 99 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.