Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

داود عمــرزی ســفیر رســمی افغــانســتان در اســلام آبــاد و... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 12:16

داود عمــرزی ســفیر رســمی افغــانســتان در اســلام آبــاد و ســفیر غیــر رســمی پــاکســتان در کــابل فــرمــودند کــه امــریکا دشــمن مشــترک دو کشــور دوست و بــرادر پــاکســتان و افغــانســتان است!

داود عمــرزی ســفیر رســمی افغــانســتان در اســلام آبــاد و ســفیر غیــر رســمی پــاکســتان در کــابل فــرمــودند کــه امــریکا دشــمن مشــترک دو کشــور دوست و بــرادر پــاکســتان و افغــانســتان است!
اگر بخاطر داشته باشید محترم حامد کرزی یکبار در یکی از سخنرانی هایش از اعضای کابینه خود بنام نخبه های جامعه افغانی یاد کرده بود،

ادامه مطلب
 
آگــاهی، آزادی و عــدالت در جامعـــۀ بشــری عصــارههــای قــرائت دینــی هســتند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 12:30

مهرالدین مشید برای استقرار حاکمیت الهی در هستی که در سایۀ آن انسان هر زمانی به مقام شامخ آگاهی، آزادی و عدالت دست یابد و از تمامی حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی خود در جامعه درحوزههای گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بهره مند شود؛ نیاز شدید به قرائت تازه از دین در روشنایی اصول دینی یا تفکر ویژه فلسفی - اجتماعی دارد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 12:44
ادامه مطلب
 
انــدربــاب دیــن و مــُدرنیتـــه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط محمد ادریس   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 13:09

قبل از آنکه سخن از دین و مدرنیته به میان بیاوریم، لازم است وارد عرصه شناخت از موضوع شویم. معین ساختن اصطلاح و تعریف موضوع بیشتر در فهم موضوع و درک مطلب همکاری می کند. چون واژه دین مصداق واحدی ندارد، کدام دین؟ بهتراست منظورمان را واضح تر سازیم که اسلام. افق سؤال ما کاملا روشن گردید.

ادامه مطلب
 
قبـــول وصحت اعمـــال بــا نیــت است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط امین الدین «سعـیـدی-سعید افغانی»   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 13:25

امین الدین «سعـیـدی-سعید افغانی»«إنما الاعمالُ بِا لنياتِ، واِینما لِكُلِ اِمري ما نوىٰ»
 «قبول وصحت اعمال با نيات است، پذيرش وپاداش هر عمل بستگى به نيت آن دارد»
 معناى نيت اراده كردن در قلب ميباشد.
در (آیه 88 و 89 سوره شعراء) پروردگار با عظمت ما میفرماید: « یَوْمَ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ * إِلاّ مَنْ أَتَی اللّهَ بِقَلْبٍ سَلیمٍ» (در آن روز که مال و فرزندان سودی نمی‏بخشد، مگر کسی که با قلب سلیم به پیشگاه پروردگار اید)

ادامه مطلب
 
ادامــهء درامــه نتــايج انتخــابات، بحــران مشــروعيت و بلاتكليـــفي مجــلس نمــاينده گــان! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط جاويد روستاپور   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:41

ادامــهء درامــه نتــايج انتخــابات، بحــران مشــروعيت و بلاتكليـــفي مجــلس نمــاينده گــان!در حالی که از اعلان نتایج باز شماری انتخابات پارلمانی بیشتر از یک ماه سپری می شود، اما تا کنون هیچ یک از نهاد های دخیل در این قضیه نتوانسته اند برای بیرون رفت از این جنال ها را حل پیدا نمایند.
جاويد روستاپور اعضاي مجلس نماينده گان گفته اند، رئيس جمهور كرزي به مسوولان كميسيون مستقل انتخابات فرمان داده است، تا 62 تن از نامزدان معترض را كه دادگاه ويژه برنده اعلام نموده به مجلس نماينده گان معرفي كند، اما اعضاي مجلس در پيوند با اين اقدام آقاي كرزي مدعي شده اند كه آنان دست به تعصن خواهند زد.

ادامه مطلب
 
افغــانســتان بـُــن بست نظــامی ســـیاسی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالحی نزهت   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:47

 عبدالحی نزهتدر آن زمان که پای تفنگداران آمریکایی و انگلیسی به کشور جنگ زده و مصیبت زده ما کشانیده شد اکثرآ ساده لوحانه می اندیشد ند ,که سرانجام آمریکا به این حرکت خود افغانستان را چون آلمان –جاپان و یا کوریایی جنوبی بعد از جنگ در تنعم وافر همه ابزار زندگی فرو خواهد برد, بحران بیش از سه دهه جنگ و مداخلات کاملآ فروکش خواهد کرد.

ادامه مطلب
 
بیــانیه ائتــلاف مــلی تغییــر وامیــد در ارتبــاط با مســایل انتخــاباتی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ائتــلاف مــلی تغییــر وامیــد   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:27

جنجال ها وکشمکش های انتخاباتی که با اغراض خاص از جانب رییس جمهور کرزی بوجود آمده با صدور فرمان اخیرایشان مبنی بر محول ساختن موضوع به کمیسیون مستقل انتخابات وارد مرحله جدیدی شده است.
محول کردن موضوع حل وفصل نهایی مسایل حقوقی انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رییس جمهورکرزی یک نقطه ی مثبت بوده می تواند اما ملاحظه ی متن فرمان که ظاهرا به صورت گنگ وچند پهلو نگاشته شده وتقریبا در هیچ موردی صراحت لازم را ندارد می تواند زمینه ی تفسیر ها وبرداشت های متضاد را فراهم ساخته، تنش ها واختلافات جدیدی را درمیان نهادهای اساسی کشور بوجود بیاورد.

ادامه مطلب
 
تفــاهم فــرهنـــگی و نقـــش آن در وحــدت مـــلی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط جلیل غنی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:37

جوامع بشری از آغازین روز های موجودیت خویش متشکل از افراد وگروه ها بوده است. ابن افراد و گروه ها را ¸با وصف تفاوتهای فردی و گروهی¸ وجوه مشترک و منافع مشترک و سایر مشترکات به هم پیوند داده است. این مشترکات و تجارب زندگی فردی به مرور زمان بحیث نهاد ها و گذاره ها پذیرفته شد ونحوۀ راه و رسم زندگی گردید و روابط و ضوابط اجتماعی را تنظیم نمودو مدنیت ها را رقم زد.

ادامه مطلب
 
امضــای تعهـــدات اســتراتیــژیک بــا امــریکــا به نفـــع کیــست؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط امام جان "عالمی"   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:29

امام جان "عالمی"از چندی به اینطرف زمزمه هاای در مورد امضای تعهدات استراتیژیک بین دولتین افغانستان وامریکا بر سر زبان هاست.
بی تردید امضای این تعهدات در میان اقشار مختلف جامعه طرفداران ومخالفین خود را دارد.
آنهاایکه با این قرارداد مخالف می ورزند بدین با وراند که امریکا میخواهد پایگاه های نظامی خود را در خاک ما ایجادکند. که این امر از یک طرف استقلال کشور را زیر سوال می برد واز جانبی حسادت کشورهای منطقه را برانگیخته زمینه را برای مداخله آنها مساعد می سازد.

ادامه مطلب
 
تقــابل حكــومت و ايــالات متحــده برســر حضــور شــورشــيانِ طــالب در نشست بـُـن دوم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط جاويد روستاپور   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 12:26

تقــابل حكــومت و ايــالات متحــده برســر حضــور شــورشــيانِ طــالب در نشست بـُـن دوم تمهيد: درحالي كه پس از كشته شدن اسامه بن لادن سردسته شبكه تروريستي القاعده درخاك پاكستان ديگرآن كشور براي جامعه جهاني به خصوص ايالات متحده امريكا به عنوان حامي وهمكار درجاويد روستاپور راستاي مبارزه بر ضد تروريزم بين المللي به شمار نمي رود، بلكه به عنوان يك بال شكسته بر دوش جامعه جهاني محسوب مي شود، زيرا در چنين شرايط كه پاكستان خانهء امني براي تروريستان پنداشته است، اگر جامعه جهاني رابطه اش را با اين كشور قطع كند،

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 13:13
ادامه مطلب
 
شــاعری در مثــلث عشــق، دیوانگــی وشــاعــرانگی فلســـفی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط فرهاد جاوید   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:16

فرهاد جاوید"نقــدی برمجموعــه ی "به ســپیدی ایــن شــعرهــا شــک کنید"
"شاعر وعاشق ودیوانه از جنس هم اند"
"شکسپیر"
 من در یک برخورد هندسی شعرهای "وحید بکتاش" را در مجموعه ی " به سپیدی این شعر ها شک کنید" به سه زاویه در یک مثلث بخشبندی می کنم. مثلث شعر بکتاش در این مجموعه، در سه زاویه ی "عشق"، " دیوانگی" و " شاعرانگی فلسفی" شکل می گیرد.

ادامه مطلب
 
مــردم تخــارازنحوه ی برخــورد محــافظین امنیتــی تعمیــر ولایت شــاکی بــوده،... PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط جان محمد نبی زاده، تخار   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 12:51

مــردم تخــارازنحوه ی برخــورد محــافظین امنیتــی تعمیــر ولایت شــاکی بــوده، میـــگویند: بــرای مــراجعه به دفــاتر ولایت با مشــکلاتی روبــرو اند.مــردم تخــارازنحوه ی برخــورد محــافظین امنیتــی تعمیــر ولایت شــاکی بــوده، میـــگویند: بــرای مــراجعه به دفــاتر ولایت با مشــکلاتی روبــرو اند.
شهروندان تخار، می گویند: بعدازحادثه ای که درتعمیرولایت بوقوع پیوست، تدابیرامنیتی به اندازه ای شدیدشده که آنان دررفتن به شعبات ولایت، بادشواری هایی روبرومی شوند.تعدادی ازباشنده گان نقاط دوردست ولایت تخارکه برای انجام برخی اموراداری، بیرون دروازه ی ولایت درانتظارکسب اجازه ی ورودبه دفترولایت ازسوی پولیس هستند، ازاینکه برای گرفتن یک امضاء بایدساعتها انتظاربکشندوبرخوردخشن پولیس را نیزتحمل کنند، شاکی هستند.

ادامه مطلب
 
افغـــانســتان و مشـــق دمــوکــراسی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط میر احمد لومانی   
دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 13:02

میر احمد لومانیبنام خداوند

آزادی؛ حرف، کلمه، و واژه مقدسی است؛ به قداست بهشت. که؛ ماسوای آزادی، بهشتی موجودیت حقیقی نه میتواند داشته باشد.
آزادی مقدس است؛ به قداست خداوندی. که؛ اصالت ذات حضرت وی در شالوده و اساس مقدس آزادی همچون طلیعه خورشید گونه در حیات هستی جاودانه به تبارز نشسته است.
اساس و شالوده خلقت بر بنیان آزادی نهفته است؛ و مابقی امر و نهی ها فسون و فسانه بشری بیش نمیباشد.

ادامه مطلب
 
کمیســـــیون مســـــتقل انتخـــابات در آزمــــون تــاریخــــی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرشته حضرتی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:20

کمیســـــیون مســـــتقل انتخـــابات در آزمــــون تــاریخــــیپس از ماه ها سر درگمی و جدال های سخت، سر انجام حکم محکمه اختصاصی ساخت ریس جمهور در مورد نتایج انتخابات شورای ملی، پس از عبور ازدهلیز ریاستفرشته حضرتی جمهوری به دستور آقای کرزی به کمیسیون مستقل انتخابات راجع گردید. هرچند که جناب آقای فضل احمد معنوی ریس کمیسیون مستقل انتخابات در نخستین واکنش خود به تلاشهای آقای کرزی برای وارد کردن تغییر در نتایج انتخابات، باصراحت اعلان کرده بود که تغییــر نتــایج انتخــابــات محــال است، خیــال است وجنــون است،

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 14:23
ادامه مطلب
 
کـــرنيــل داودزی سخنگـــوی پاکســــتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط حاجی اخگر-کانادا   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:13

کـــرنيــل داودزی سخنگـــوی پاکســــتان سخن روز:
چــوکفـــرازکعبــه خيــزد کجــا مـــاند مســـلمانی؟

پيشگفتار:
هر قدر انتظار کشيديم مقامات مسئول در برابر وکيل مدافع پاکستان واکنشی نشان ندادند بالاخره ناگزير شدم تا وظيفة اخلاقی و ملی خود را انجام دهم زيرا پيامبراکرم (ص) ميگويد: هر که از شما منکری را ديد با دست خويش تغيرش دهد و اگر نتوانست با دهن خود و اگر بازهم عاجز بود با قلب خويش --- "وچه منکری قبيح تر از اينکه ببينی گيسوی مادر وطن در دست دشمن غدار تواست ولی فرزندش عوض مادر از دشمن دفاع کند؟

ادامه مطلب
 
بحـــران مشــروعیت نظـــام ســیاسی افغــانســتان (قسمت ششم) PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عزیز احمد بارز / پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 13:01

عزیز احمد بارز انتخــابــات پــارلمـــانی سال ۱۳۸۸

مقدمه:
انتخابات به شکل امروزی برای اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۴۵ در انگلستان دایر گردید؛ نتایج انتخابات دربعضی نهاد ها تا ۱۲ جولای ۱۹۴۵ به تاخیر افتاد و حزب کارگربا بدست آوردن ۶۰۳ کرسی برنده این انتخابات بود بدین ترتیب بریتانیا با داشتن این ریکارد اولین برگزار کننده انتخابات که مهم ترین رکن دموکراسی محسوب میگردد در جهان میباشد.
‎انتخابات جریانی رسمی است که هر گام آن از پیش تو سط قانون تعیین شده می باشد.

ادامه مطلب
 
داود زی نقــــاب از چهـــره بر کشـــید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط شاهرخ کوه نورد   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:53

داود زی نقــــاب از چهـــره بر کشـــیدچندی قبل احمد سعیدی تحلیلگر امور سیاسی وپاکستان شناس کشور در مصاحبه با یکی از خبر گزاری ها ادعا کرد که عمر داود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد که سابق رئیس دفتر ومعتمد نقدی مقام ریاست جمهوری افغانستان بوده به دو کشور ایران وپاکستان جاسوسی میکند.شاهرخ کوه نورد . او بخاطر إظهارات غیر مسئولانه داود زی در مورد تجاوز اردوی پاکستان بخاک افغانستان اورا جاسوس سر وپا قرص پاکستان خواند. وی اظهارات داود زی را مبنی بر اینکه حمله توپخان علیه ولایات مرزی افغانستان کار اردوی پاکستان نیست دلیل وابستگی آن به استخبارات پاکستان تعبیر کرد که خشم کاخ ریاست جمهوری را بر انگیخت.

ادامه مطلب
 
قتــل برادر و نزدیکان دیگــر باعث آشـفتگی خوابهــای کــرزی گــردیده! PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:03

قتــل برادر و نزدیکان دیگــر باعث آشـفتگی خوابهــای کــرزی گــردیده!

کرزی که عمری را در مهاجرت صرف بشقاب شویی و جارو کشی کرد و با نشستن مرغ سعادت برسرش به یکبارگی از شغل بشقاب شویی به سلطنت کابل ارتقا یافته ملاقه و کفگیر را با تاج و تخت سلطنتی عوض کرد.

ادامه مطلب
 
انجــام بــازی آمــریــکا وپــاکســتان چــه خــواهــد بــود؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 12:30

احمد سعیدیدرین روز ها تنش های پاکستان وآمریکا وآیندۀ مجهول افغانستان نشخوار سیاستماران افغانستان ومنطقه شده واینکه آیندۀ مبهم بازی دو هم پیمان تاریخی بکجا خواهد انجامید. بدون شک نوع رابطه امریکا وپاکستان بر حال وآیندل افغانستان تأثیر با سزای دارد وموشگافی تحلیلگران در خصوص مسائل روز خصوصا موضوع فوق الذکز در خور أهمیت است.

ادامه مطلب
 
رنگیــن کمـــان شـــعر حافـــظ PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:26

پرتو نادریسخنان نخست
نمی دانم آیا می توان در میان چگونه گی دید کودکان ودید شاعران از جهان، همگونی هایی را مطرح کرد و آنها را با هم مقایسه نمود! شاید بتوان و شایدهم گروهی به سخریه بر خیزند که شاعری کودکی نیست. با این حال شاید بتوان گفت که بهترین شاعران جهان همان هایی اند که توانسته اند احساس و عواطف کودکی خود را همچنان نگهدارند و سفر های ذهنی و روانی شان به گذشته و حال تند تر و بیشتر از دیگران است. 

ادامه مطلب
 
طالبــان ابــزاری در دست استخبــارات پاکســتان و امــریکـــا بــرای بحــران آفـــرینی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:11

مهرالدین مشیدآنچه در این روز ها در کشور بلا دیدهٔ ما میگذرد، به همگان آفتابی است. حوادث و رخداد های شگفت آور و سازمان یافتهٔ کنونی یک نوع زنگ خطر را به صدا در آورده است و همگان متوجه شده اند که بحران در کشور هر روز ژرفتر و پیچیده تر شده و دستان مریی و نامریی از آنسوی اوقیانوس ها تا فراسوی مرز ها و گروهها و حلقات مزدور و وطن فروش در داخل کشوردر فربه سازی بحران دخیل بوده و روز تا روز آن را چاقتر میسازند.

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 بعدی پایان »

صفحه 195 از 456

TOLO TV LIVE

TOLO NEWS 18.11

ِDR. LATIF PEDRAM

ON TAHER BADAKHSHI

SHAFIE AYAR 189

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 66 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.