Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

یک عکــس تاریخــی از آلبــوم اســتادان کوهپــایه هــای پامیــر PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط ضیا بهاری   
چهارشنبه ، 15 تیر 1390 ، 10:42

 یک عکــس تاریخــی از آلبــوم اســتادان کوهپــایه هــای پامیــر تصویر تاریخی زیر، خاطره ماندگاري است از جمع استادان، منورین و معارف پروران سرزمین باستانی و دانش پرور بدخشان عزیز که چندین نسل آموزنده، و مکتب رفتگان کشورعزیز ما افغانستان را با اندیشه های سالم خویش پرورانیده و صادقانه تربیه نموده اند. متأسفانه عده ای از این بزرگان امروز در میان نیستند. در این روزگاري که جهل و ناداني خفاشان شب پرست به مثل تکه های سیاه ابر برآسمان دانشسرای این مرز و بوم سایه ای شوم خود را پهن ساخته است، نبود این فرهیختگان کمبودی است بس بزرگ به معارف این کشور و به خصوص به نسل نو این میهن. روان شان شاد و خاطرات ارزشمند شان گرامی باد! 

ادامه مطلب
 
حــکومت و نظــام ناکــارآمــد در افغــانســتان؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نجیب الله جویا   
چهارشنبه ، 15 تیر 1390 ، 10:36

نجیب الله جویاطوریکه میدانم بوروکراسی به عنوان تشکیلات اداری در یک حکومت، علیرغم معانی ضمنی منفی که در ذهنیت عامه مردم دارد، نقش انکار ناپذیری در پروسه توسعه و پیشرفت در کشورها نیزداراست. در کشورهای پیشرفته، نظام اداری به عنوان نماد نظم و ثبات وقانون «مظهر عقلانیت» تأثیر فراوانی بر پیشبرد امور کشور و رسیدن به مقاصد حکومت دارد.

ادامه مطلب
 
نقــدی بر وضعیت کنــونی سینمـــای افغــانســتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط جاوید فرهاد   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 12:01

جاوید فرهادسینما هنربزرگ و گسترده یی است که پیوند ژرف با هنر های دیگرمانند: موسیقی، نقاشی، پیکر تراشی، رقص، تمثیل، شعر و... دارد و بیانگر رویکرد های چند گانه در حوزه روانشاختی، فلسفه، زیبایی شناسی و موارد دیگر است.
باتوجه به این رابطه ی چند سویه (و همه سویه) با هنر، فلسفه، فناوری و... ارایه تعریف جامع و مانع که بتواند شناخت مجموعی از هنر سینما یا "هنرهفتم" را بیان نماید، کار دشوار و پیچیده یی است؛ زیرا بزرگی و گسترده گی این هنر شگفتی انگیز سبب می شود تا نتوان تعریف همه پذیر از آن ارایه داد.

ادامه مطلب
 
بر تــاریــخ و فــرهنگ دیانت یکتــاپــرستی چــه نــازل شد؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط پوهندوی پیکار   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 11:29

پوهندوی پیکارقول معروف است که: "ملت های خوشبخت تاریخ ندارند." و فهم مخالف آن فرموده ای است که گویا تاریخ تنها مربوط و منوط به ملت های شور بخت و بی سرنوشت است!!
بدون تردید واضح است که نمیتوان از طریق نگارش این چنین اختصار، امکان در اختیار قرار گیرد تا عصاره این عباره زیبا را به تحلیل و تجزیه عقلانی، تنویرگرایانه و روشنفکر مندانه به مفهوم منطق دیالکتیکی آن، در شیرازه اخلاقیات انسان گرایی و انسان پذیری که حایز شامخ ترین مقام در دایره علمی بینش آفرینش و کتاب کائنات است، روی دست گرفت.

ادامه مطلب
 
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط پروفیسور رســـول رهین، سابق استاد دانشگاه کابل   
يكشنبه ، 12 تیر 1390 ، 09:46

تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخخـــاســـتگاه واژه تاجیــــک:
در مورد واژه تاجیک و خاستگاه آن کاوشهای فراوانی صورت گرفته است. ولی آنچه بیشترطرف توجه اکثریت پژوهشگران واقع میباشد، اینست که واژه تاجیک نام قبایلپروفیسور رسول رهین «داها» بوده، پارت‌ها و اشکانیان «دئی»، «تاجیک» و «دجیک» خوانده شده اند. برخی دیگر شواهدی دارند که تاجیک نامی است که ترکها بر آریائیان نهاده اند. از آنجا که آریاییان پارسیگوی کلاهی تاج مانند بر سر مینهادند، ایشانرا تاجی ویا تجیگ نامیده اند. گروهی واژه تاجیک را از «تای» اسخراج کرده، هم ریشه با کلمه یونانی «تگاس» به معنای پیشوا و «ددیک» ذکر کرده اند. از ریشه «تژی» زبان سکایی یادآوری گردیده است. بمعنی صفت منسوب به واژه «تاج» نیز آمده است.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 15 تیر 1390 ، 11:43
ادامه مطلب
 
آمـــریـــکا و بحـــران افغـــانســـتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتر سجاد احمد حمیدی   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:46

دکتر سجاد احمد حمیدیاین هفته باراک اوباما از اغاز خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد و گفت که علی رغم اینکه بعد از ده سال هنوز شرایط تاریک است ولی از دور کورسوئی از امید دیده می شود.
 آنچه قابل تامل است این که چطور امریکا بعد از 10 سال با هزینه نیم تریلیون دلاری و ده ها هزار سرباز و مشارکت ده ها کشور امروز به کورسوئی از دور دست دل خوش کرده است و وقتی مردم آمریکا سخنان رئیس جمهور خوش سخن خود را می شنوند به این جمله با دید تمسخر نگاه می کنند و آن را بازی با الفاظ می دانند.

ادامه مطلب
 
گــزارش کــانون مطــالعـــات و پژوهشـــهای خراســـان PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط کــانون مطــالعـــات و پژوهشـــهای خراســـان   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 10:59

گــزارش کــانون مطــالعـــات و پژوهشـــهای خراســـاندر مــورد کنفــرانس "بحــران هــویت در پیــوند با نــام افغـــانســـتان"
کانون مطالعات و پژوهشهای خراسان که منحیث یک نهاد مستقل پژوهشی از سوی تعدادی از فرهنگیان، جوانان و دانشجویان افغانستانی در لندن فعالیت میکند، بروز یکشنبه 26 جون سال جاری میزبان کنفرانس علمی ای تحت عنوان: "بحران هویت در پیوند با نام افغانستان" توسط محترم عزیز آریانفر پژوهشگر سرشناس کشور در مدرسه مطالعات افریقا و شرق، دانشگاه لندن بود.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 11:22
ادامه مطلب
 
آیــا مشــروعیت زدایــی بحــران آفــرین نخــواهد بــود؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ثامر   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 15:33

ثامرقانون اساسی کشور اصل تفکیک قوای ثلاثه و حدود صلاحیت های آنان را در کشور تضمین کرده، تا امور کشور را به شکل زنجیره یی و مطابق قانون، به پیش ببرند. اما تنش ها و چالش های به وجود آمده، وضعیت را به سوی بحران می برد و این قوه ها به جان هم افتاده اند و با موضعگیری های که دارند، هر کدام دیگری را به قانون شکنی متهم می نمایند، که خواسته و ناخواسته، یک نوع مشروعیت زدایی در جریان است.

ادامه مطلب
 
پشت پــرده دزدی هــای بــزرگ در کـابلــبانـک PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط ابتهاج عبیدی   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 15:25

 پشت پــرده دزدی هــای بــزرگ در کـابلــبانـکبررسی های مخفی ممکن است ده ها تن از اراکین بلندپایه دولت را متهم سازد.
تحلیل و گذارش از دکستر فلکینز – روزنامه نیویارکر
در بهار سال 2009 میلادی، زمانیکه مبارزات انتخاباتی برای انتخاب مجدد حامد کرزی بشدت جریان داشت، گروهی از بازرگانان برجسته افغان با نامزد ریاست جمهوری در ارگ برای صبحانه دیداری داشتند. در میان آنها خلیل فروزی، رئیس اجرایی (اسبق) کابلبانک – یک نهاد مالی بدون قید و شرطیکه متعلق به برخی از پررنگ ترین و سیاسی ترین چهره های عرصه در کشور، چون برادران رئیس جمهور کرزی و معاون رئیس جمهور مارشال فهیم - نیز حضور داشت.

ادامه مطلب
 
مصـــالحــه بــا طــالبــــان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط مسعود اندیشمند   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:07

مسعود اندیشمندنیویارک تایمز 19 جون 2011
الیسا جی. روبین
برگردان: مسعود اندیشمند
تورجان کسیکه درینجا امریکایی ها و کانادایی ها را میکشد چیز زیادی از دولت افغانستان نمیخواهد؛ خانه، وظیفه و هشت محافظ امنیتی. او به این چیز ها ضرورت دارد. و کار وی به عنوان یکی از طالبانی که میخواهد تغیر جهت دهد همسو با اهداف دولت افغانستان و امریکایی ها است.

ادامه مطلب
 
مشــكلات افغـــانها در كــويت PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط فاضل حسينى - كويت   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 15:14

همان گونه كه به همگان معلوم است كه تعداد زيادى از افغانها (بيش از 15000 هزار) در كويت جهت كسب و كار به سر ميبرند و چون اين كشور يكى از كشورهاى نفت خيز حاشيه خليج فارس است؛ توجه كارگران زيادى را به خود جلب ميكند بنابرين اغلب افغانها بخاطر خريد ويزاى آنكشور پولهاى هنگفتى را مى پردازند و شمار ديگر هم از زمان مهاجرت تا كنون در آنجا بسر مى برند.

ادامه مطلب
 
اســـامه سلســــله دار PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط سید زبیر واعظی   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 12:10

اســـامه سلســــله دارخوانندگان گرانقدر!
طوری که شما آگاهی کامل دارید، اسامه بن لادن در جریان جنگهای سی سالهء افغانستان، بدستور سازمان  سیا به حیث یک تروریست سازمانده و دهشت افگنسید زبیر واعظی ماهر، اشتراک ورزید و صفوف جنایتکاران تنظیمهای بنیادگرای جهادی، حکمتیار، سیاف، مولوی نبی محمدی و مولوی خالص را به وسیلهء تشکل و بسیج مشهور ترین قاتلان حرفوی از کشور های عربی تکمیل و در قتل و کشتار دسته جمعی و انفرادی زن و مرد، پیر و جوان و حتا اطفال شهروندان میهن به خون نشستهء ما، سهم بیشتر گرفته و نسبت به دیگر جانیان ذکر شده نمرات بالا تر را از استادان امریکائی اش از آن خود کرد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 12:18
ادامه مطلب
 
پیمـــان نظــامی ســازمــان امنیت دســته جمعــی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط کریم پوپل   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 10:16

کریم پوپلCollective Security Treaty Organization
(Организация Договора о Коллективной Безопасности)
سازمان پيمان امنيت دسته جمعي (CSTO) يكي از سازمان فعال در حوزه آسياي مركزي و قفقاز است كه پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و كاهش توان سياسي، اقتصادي و نظامي فدراسيون روسيه به منظور متحد نگه داشتن كشورهاي عضو اتحاد و بالا بردن ظرفيت هاي نظامي و سياسي آن ها ايجاد شد.

ادامه مطلب
 
یک جنــایتِ فجیــع دیــگر در برابر زنــان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط فرستنده پروانی   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 10:21

زنــانِ جــوان بــرای تغییــر
قابل توجه ستره محکمه، لوی حارنوالی و مقاماتِ ولایت جوزجان،

ولایت جوزجان از جمله مناطقِ آرام کشور است. اداراتِ حکومتی در تمام واحد های اداری آن مستقر و فعال اند. در مقامِ ولایت جوانی قرار دارد که با زبان های محلی آشناست و دعوای خدمتگذاری و دفاع از حقوقِ مردم دارد.

ادامه مطلب
 
محتــرم حامــد کــرزی فــرمــودند که:... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی   
دوشنبه ، 13 تیر 1390 ، 11:43

محتــرم حامــد کــرزی فــرمــودند که: دشــمن مــردم افغــانســتان تــروریست است نه طــالب و چونــکه طــالب بیچــاره کســی را نــدارد که ازش دفــاع کند تمــام جــرم وجنــایات به پــای او ختــم می شــود!

محتــرم حامــد کــرزی فــرمــودند که: دشــمن مــردم افغــانســتان تــروریست است نه طــالب و چونــکه طــالب بیچــاره کســی را نــدارد که ازش دفــاع کند تمــام جــرم وجنــایات به پــای او ختــم می شــود!

ادامه مطلب
 
ســاختار نظــام ســیاسی کشــور به نظــرخــواهی مجــدد مــردم نیــاز دارد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط انجنیر خلیـل الله روًوفـی   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:03

انجنیر خلیـل الله روًوفـیچندی پیش مطلبی نوشته بودم درمورد ضرورت تغییر، درساختار نظام دولتی، ازسیستم ریاستی به پارلمانی، آنچیــزیکه پس ازکنفرانس بن، درلویه جرگهً نمایشی اضطراری بمثابه یک ساختارتحمیــل شده، به شیوهً امریکائی، بدون آنکه آرای ملت ویا شرایط جغرافیای درهـم شکستهً افغانسـتان درآن مطرح نظرمیبـود، ازطرف همین لویه جرگهً عنعنوی، بی هیـچ تعمق سیاسی، طوطی واربه تصویب رسید.

ادامه مطلب
 
نقــد کــوتاهی پیــرامــون مقــالۀ آقــای رزاق مامــون... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سیداکرام الدین "طاهری"   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 15:55

سیداکرام الدین "طاهری"نقــد کــوتاهی پیــرامــون مقــالۀ آقــای رزاق مامــون زیــر عنــوان (تجــزیۀ افغــانســتان؛ نقشــه کشــی بر صفحــۀ کـــابوس!)
قبل ازینکه بر چند مورد مبهم در مقاله آقای مامون بپردازم، میخواهم یاد آور شوم آنقدر که در مطلب نوشته شده آقای مامون از بی مسوولیتی مردم شمال افغانستان تذکر رفته، چنان نیست و یکتعداد رهبران معامله گر که خود را منحیث رهبر در بین مردم جا زده اند، نمیتوان آنرا قیاس قرار داد و مردم شمال را به باد انتقاد گرفت.

ادامه مطلب
 
کـــرزی کشــور را بــه شــورشـــیان می‌فـــروشد! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ع. ع.   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 15:40

کـــرزی کشــور را بــه شــورشـــیان می‌فـــروشد!نویسنده: کاندس راندو/ تحلیلگر ارشد مسایل افغانستان در گروه بین‌المللی بحران
برگردان به فارسی: ع. ع.
حمله مرگبار شب سه شنبه به هوتل انترکانتیننتال کابل یک بار دیگر نشان داد، که پس از گذشت ده سال از ورود اولین گروه نیرو های امریکا به افغانستان، وضعیت تا چه حد خطرناک است. از راننده تاکسی تا میزبان برنامه های تلویزیون، بحث ها همه روی آخرین حمله طالبان به پایتخت میچرخند. حمله تمام عیار به هوتل کانتیننتال در قلب کابل، ترس مردم را بیشتر ساخته و خاطرات جنگ داخلی را در اذهان آنها دوباره زنده کرده است.

ادامه مطلب
 
آقــای کــرزی برای نشــان دادن حُســن تفــاهم به طالبــان... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمود منجم زاده برلین المان   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:53

آقــای کــرزی برای نشــان دادن حُســن تفــاهم به طالبــان فــریاد میکشــد کــه خــارجی هــا بایــد از افغــانســتان بیــرون شــوند ولی تــوان حفــاظت یــک هتــل را درکــابل ندارد.آقــای کــرزی برای نشــان دادن حُســن تفــاهم به طالبــان فــریاد میکشــد کــه خــارجی هــا بایــد از افغــانســتان بیــرون شــوند ولی تــوان حفــاظت یــک هتــل را درکــابل ندارد.
با وجود گسترش حمالات طالبان برمواضع پولیس وارتش افغانستان در کابل و سایر ولایات و هدف قرار دادن مقامات ارشد نظامی و سیاسی افغانستان، آقای کرزی مرتب فریاد میکشد که نیروهای بین المللی باید هرچه زود ترازافغانستان خارج شوند این درحالیست که مقامات پولیس، ارتش وامنیت ملی افغانستان توان حفاظت یک هتل را درکابل ندارد.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:58
ادامه مطلب
 
معــرفی کتــاب معـــارف عصــری افغــانســتان PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط وحید مژده   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:20

 معــرفی کتــاب معـــارف عصــری افغــانســتاننام کتاب: معارف عصری افغانستان
نویسنده: محمداکرام اندیشمند
ناشر: بنگاه انتشارات میوند
تاریخ چاپ: 1389 خورشیدی
کتاب معارف عصری افغانستان اثری از محمد اکرام اندیشمند نویسندۀ شناخته شدۀ کشور ماست. اندیشمند در این کتاب به تاریخچۀ معارف عصری در افغانستان از سال 1282 الی 1389 هجری خورشیدی پرداخته و امر مهمی را به بحث گرفته و به زوایای مختلف تعلیم و تربیت در کشور در طول بیش از یک قرن روشنی انداخته است.

ادامه مطلب
 
یادی از ســفــر تنــهــائی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط محمــد عزیز (عزیزی)   
شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:32

محمــد عزیز (عزیزی)دوستان وعزیزان فرهیخته ام!
با عرض سلام به همــۀ شما وخواننــدگان ارجمند
انگیزۀ سرودن این رباعیات، این بود که چند روز پیش در مراسم تشیع جنازه وبخاک سپاری دخترک خرد سال یکتن از برادران خوب مان بنام «رحیم جان بیرشک» که به علت ابتلا به سرطان دارفانی را وداع کرده ووالدین خویش را عزادر ساخت، اشتراک نموده بودم.
بعداز مشاهدۀ تدفین این خواهرک خرد سال وملاحظه سفر نهائی همــه انسانها، درمنزل آخرین (زندکانی عالم برزخ)، مرا واداشت تا این رباعیات را بنگارم.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 تیر 1390 ، 16:46
ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 بعدی پایان »

صفحه 195 از 446

TOLO TV LIVE

TOLO NEWS 12.09

SHAFIE AYAR 181

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 58 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.