Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

روز جهانی مخابرات و... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اقتصــــادی
نوشته شده توسط ث- ثامر   
شنبه ، 2 خرداد 1388 ، 09:08

روز جهانی مخابرات و تکنالوژی معلوماتی

از روز جهاني مخابرات و تكنالوجي معلوماتي با شعار (مصئون نگهداشتن اطفال در جهان از انترنت) در سراسر جهان تجليل بعمل آمده است. از این روز ( 27 ثور )، در افغانستان نیز از سوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بزرگداشت بعمل آمد.

در هفت سال اخیر، پیشرفت های در این عرصه صورت گرفته و سهولت هایی نصیب مردم افغانستان گردیده است که به یکبارگی به آن نایل آمدند. اما ضربه های اقتصادی هم برای مردم وارد و قطره قطره دریا گونه به کیسۀ شبکه های مخابراتی واریز شده است که جلو آن از جانب مقامات ذیربط گرفته نشده است.
در حال حاضر چهار شركت خصوصي مخابراتي( روشن، افغان بیسیم، اریبا و اتصالات) و يك شركت دولتي (افغان تلی کام) در كشور فعاليت دارند.

اميرزي سنگين وزير مخابرات که در مراسم روز جهانی مخابرات و تکنالوژی معلوماتی صحبت می کرد، گفت: هم اكنون اكثر ولايات كشور كاملاً تحت پوشش خدمات مخابراتي قرار گرفته اند. درحال حاضر ده ميليون نفر در كشور، تلفن هاي همراه (مبايل) دارند و تا کنون 1.3ميليارد دالر در اين بخش سرمايه گذاري شده است.
وزیر مخابرات که خود از پائين بودن كيفيت خدمات مخابراتي و بلند بودن نرخ مكالمات معترف بود، از شركت هاي مخابراتي خواست تا در زمينه بلند بردن خدمات مخابراتي وكاهش نرخ مكالمات اقدامات اساسي نمايند.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی این را هم خاطر نشان کرد که، ارائۀ این خدمات در کاریابی بيش از 70 هزار تن هموطنان ما نیز کمک کرده است.
نوید جدید وزارت مخابرات، پیشرفت كار پروژه فايبر نوري بود که در صورت تکمیل اين پروژه در خدمات انترنتي، سرعت و در نرخ استفاده از آن كاهش خواهد آمد.
همزمان با روز جهاني مخابرات وتكنالوجي معلوماتي، شبکه های مخابرانی خصوصی در کشور مبلغ 40 هزار دالر امریکایی را براي كمك به وزارت معارف اختصاص دادند تا براي سه مکتب در شهر کابل اطاق هاي كمپيوتر همراه با انترنت را تجهیز و جهت استفاده و آموزش شاگردان آن مکاتب قرار دهند.
سال گذشته نیز وزارت های معارف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مشارکت با ادارۀ انکشاف بین المللی امریکا و شرکت مخابراتی روشن، راه اندازی برنامه "یک کپیوتر لپ تاپ برای یک طفل" را در چارچوب وزارت معارف اعلام کرده بودند.

برای بار اول در سنبلۀ 1387 به تعداد 6000 پایه کمپیوترهای لب تاب ارزان قیمت به دسترس وزارت معارف قرار گرفت تا به طور امتحانی برای شاگردان دوره یی ثانوی توزیع گردد، که 5000 پایه کمپیوتر لپ تاپ از جانب بنیاد غیر انتفاعی در امریکا به نام" یک لپ تاپ برای یک طفل" و 1000 پایه از طرف وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی مساعدت شده بود. که وصل آن به شبکۀ جهانی انترنت از جانب شبکۀ مخابرانی روشن داده شده بود. وزارت معارف اعلام داشته بود که ابتدا در مکاتب شهر کابل و متعاقباً به ولایات در توزیع آن اقدام خواهندکرد. اما فقط حدود 400 پایه در اخیر حوت سال 1387 در ولایت ننگرهار توزیع شده است.
پیشرفت تکنالوژی معلوماتی کارهای زیادی را در جهان ساده و آسان و دسترسی آن را سهل و نزدیک ساخته است که فراگیری و آماده سازی ابزار آن که همانا کمپیوتر و وصل آن در انترنت و آگهی های آن می باشد، یک امر یست ضروری.

وقتی ما ادعا می کنیم که در عصر حاضر جهان دهکده یی بیش نیست، همین دستگاه کمپیوتر و انترنت است که جهان را کوچک ساخته و تمام معلومات واردۀ جهان را در اتاقی نشسته و تماشاگر هستیم. اما باید بدانیم که در جهان و این زیر آسمان نیلگون، انواع زشتی ها و خوبی ها هرکدام به سهم خویش کارگردانی می کنند و در تضاد قرار دارند و در کوشش آنند تا طرفداران خود را داشته باشند.
وصل شدن به دنیای انترنت جنبه هاي مفيد، از جمله امکان تبادل علمي و فرهنگي، آموزشی، آگهی های مفید در تمام عرصه ها و معلومات را داراست که می توان از آن استفاده کرد. اما ايجاد روابط ناسالم، توهين و ترويج عقايد نادرست و غير اخلاقي، اعتياد به انترنت که از دیگر امورات باز دارد، ايجاد مزاحمت و انتشار تصاوير مستهجن و نمايش صحنه هاي خشونت بار، ترويج فرهنگ غیر اسلامی، دگرگوني ارزش ها و هنجارهاي جامعه، بروز عوارض روحي و رواني ناشي از دیدن تصاوير و صحنه هاي مبتذل و افزايش کجروي و انحرافات اجتماعي، از جمله آسيب هاي انترنتي است که در صورت استفادۀ ناردست، نسل جوان ما را تهدید خواهد کرد. پس بر معلمان و اولیای شاگردان است تا از چگونگي استفاده و بکارگيري انترنت، آن ها را آگاه سازند. تا خداي ناخواسته با استفادۀ نادرست اين تکنولوژي، خود، خانواده و جامعه را دچار مشکل اخلاقی نگرداند.

بر اساس آمار اتحاديه بين المللي تكنالوجي معلوماتي همه ساله از 5 كودك استفاده كننده از انترنت يك تن آنان از سوي گروه هاي استفاده جو مورد سو استفاده قرار مي گيرند.

پیدایش انترنت به دهه ۱۹۶۰ میلادی باز می‌گردد زمانی که امریکا طرحی موسوم به (آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته) را برای کارکردهای نظامی به وجود آورده بود، در آن زمان کمپیوتر های شخصی نبود، بلکه سازمان‌های بزرگ و مراکز دولتی دارای سیستم‌های کامپیوتر بودند که به خاطر تبادلۀ اطلاعاتی خاص با هم وصل بودند، تابا هم ارتباط برقرار کنند. با اضافه شدن کامپیوتر، کم کم موسسات غیر نظامی هم به آن علاقه مند شدند. این سیستم‌ امکان برقراری ارتباط، انتقال و رد و بدل کردن پیام‌های کوتاه را بین کامپیوترها فراهم می‌کرد. در آن زمان از این سیستم‌ها برای انتقال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر از روش‌ها و قراردادهایی انحصاری استفاده می‌کردند. در دهۀ ۷۰ میلادی تعدادی از این سازمان‌ها تصمیم گرفتند شبکه‌های داخلی‌شان را به هم متصل کنند. این در حقیقت ایده اصلی ایجاد انترنت (میان شبکه یا شبکه‌ها) بود که در سال ۱۹۹۳ رسماً نام انترنت روی این شبکه گذاشته شد و حال مورد استفادۀ اکثر باشندگان جهان می باشد و تاجایی سهولت های فراوانی را به بار آورده است.

 

Advertise your business here. Click to contact us.
نوشتن نظر
Your Contact Details:
 
Comment:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
Security کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

TOLO TV LIVE

PEDRAM in STOCKHOLM

SHAFIE AYAR - 249

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

...

...

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 142 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.