Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

استاد عطا محمد نور... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط ث - ثامر   
يكشنبه ، 25 مرداد 1388 ، 21:45

اســـتاد عطــا محمـــد نـــور مـــرد مصمـــم در عـــرصــۀ نبـــرد، بــازســـازی و ســـیاستاســـتاد عطــا محمـــد نـــور مـــرد مصمـــم در عـــرصــۀ نبـــرد، بــازســـازی و ســـیاست

تاریخ شاهد است، کمتر مبارزانی را دیده و شنیده ایم که در میادین نبرد و کارزارهای سیاست تا اخیر خط پایدار و مقاوم مانده باشندث - ثامر و روی و دهن به این طرف و آن طرف کج نکرده باشند.  در عصر حاضر و سه دهۀ اخیر مردم ما شاهد حوادث متفاوت از جمله تغییر در عملکرد افراد، در صحنه سیاسی افغانستان کسانی دیده شد است روزی به دهن دروازه یکنفر رفته و فردایش دروازه یی دیگری را دق الباب می کنند، روز  با یک جناح و شب با جناح دیگری در معامله قرار دارند. که با این اعمال ایشان اصلاً ارزشی به خود و مردم شان قایل نیستند.


اما مردی که پس از قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود، در سنگر و سیاست، عقب گشت نداشته و فداکارانه و ایثارگرانه راهی را که انتخاب نموده، با صداقت پیموده است، استاد عطامحمد نور والی ولایت بلخ باستان است.

 

دیده شد که در دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان علیه اشغالگران، در شمال کشور، مقاوم و پایدار در کنار مردمش ایستاد و مردم و سنگرداران را رهبری کرد، خود در صف جبهه قرار گرفت و گاهی به خاطر دفاع از نوامیس ملی و دفع هجوم دشمنان وطن، با محافظانش در خط های آسیب پذیر به مقابله می پرداخت، از یک طرف دشمن را سرکوب و از جانبی روحیۀ عالی به مجاهدین می بخشید.

 

 با پشتکار و ایثار و مقاومت این ابرمردان بود که در سخت ترین و بدترین شرایط مردم را بسیج کردند، رهبری کردند، تا بالاخره کشور از چنگ دشمنان آزاد گردید.

 

در تاریخ بسیار دیده شده که ابرمردانی با حمایت مردم بپا می خیزند و حماسه می افرینند، کشور را آزاد می کنند و در نتیجه شربت این همه زحمات کام کسانی را شیرین می کند که بدور از معرکه تماشاچی بوده اند. طوری که مردم افغانستان شاهد اند که چه کسانی جهاد کردند، چه کسانی مقاومت کردند، چه کسانی سال های سال گرسنه و تشنه در کوهپایه ها و دشت ها مبارزه کردند و مشکلات را متقبل شدند، چه کسانی خانه و کاشانۀ شان را از دست دادند، چه کسانی مهاجر شدند و در خیمه ها و دشت های سوزان کشورهای همسایه به حالت بد اقتصادی و اجتماعی روز و شب گذشتاندند، چه کسانی معلول و معیوب شدند، چه تعداد از فرزندان این کشور شهید شدند، اما ثمرۀ این همه ایثارگری ها به کام کی ها سرازیر شده است؟ همه می دانند که آقای کرزی قدرت باد آورده یی را تصاحب کرد که محصول زحمات مجاهدین بود و بعد از کسب قدرت جهاد گران جنگ سالار و ناقضین حقوق بشرشدند و غرب زدگان حامی مردم افغانستان!

 

استاد عطامحمد نور،  بعد از پیروزی و حینی که در رأس ولایت بلخ قرار گرفت، در عرصه های حکومتداری و بازسازی، همانند دورۀ پاسداری از حریم کشور، درخشید که امروز ولایت بلخ به شهر نمونه و قابل دید تبدیل شده است. اما نباید فراموش کرد که در دوران مقاومت و نبرد با دشمنان، استاد نور طرح های بازسازی و عمران را داشت. من شاهدم در دوران مقاومت، که پایگاه استاد نور در خرم ولایت سمنگان موقعیت داشت، قرار بود طرح ایجاد شهرکی را در آن منطقه براه اندازد که پیروزی نصیب مردم مسلمان افغانستان گردید وکار عملی آن پروژه روی دست گرفته نشد. چنین نبود که آرامش در آن منطقه حاکم بوده و استاد نور را به فکر ایجاد شهرک انداخته باشد. بلکه با وجود جنگ با دشمن دمی از فکر بازسازی غافل نبود.

 

استاد نور، در استقامت کاری اش بدون هراس کار می کند، بارها شنیده شده که انتقادهایی بالای نیروهای ائتلاف، پی آرتی ولایت بلخ و حکومت مرکزی داشته است. او با کشت مواد مخدر به شدت مبارزه کرده و آن را در ولایت بلخ  به صفر رسانیده است.

 

استاد نور، در خط فکری و سیاسی یی که قرار دارد آن را جانبازانه به پیش می برد و از جمله کسانی نیست که یاران خود را ناجوانمردانه در نیمه راه رها سازد. او هدفی را دنبال می کند که سال های سال به خاطر تحقق آن پیکار کرده است، گرمی و سردی زمان را درین راه  پشت سر گذاشته است.

 

اما امروز در عرصۀ سیاستگذاری و در کارزار انتخابات ریاست جمهوری می بینیم که حماسه آفرید و باکمال متانت و مردانگی سمت و سویی یار و یاور قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود را گرفت، نه خود، بلکه تعداد زیادی از هموطنان و اهل خبره و شخصیت های صاحب نفوذ و فرماندهان دوره های جهاد و مقاومت را در سراسر کشور، اندرین کاروان بسیج کرده است تا به یاری خداوند جل جلاله پیروزی انتخابات ریاست جمهوری در 29 اسد نصیب شعار " تغییر و امید " یعنی داکتر عبدالله عبدالله گردد.

 

استاد نور به سرنوشت مردم می اندیشد، به امروز و آیندۀ کشور می اندیشد، تا در منجلاب بدبختی هایی که گیر مانده اند، رهایی یابند. مردم ما از قید و بند های سمتی و نژادی و لسانی آزاد شوند و به این نام ها دیگر سرکوب نگردند. او به صراحت گفته است که، " به سرنوشت مردمم مثل دیگران قمار نمی زنم"

 

او در بارۀ خود فکر نمی کند ورنه به قول خودش، آقای کرزی پیشنهاد معاونیت اول ریاست جمهوری، و یاهم وزارت داخله را برایش کرده بود. کاندید مطرح دیگری سی میلیون دلار و سهم قابل ملاحظه یی در کابینه را برایش پیشنهاد کرده بود تا به نفع او طرفداری اش را اعلان نماید، اما چه چیز مانع این همه رد ها می شود، معلوم است که ثبات و استقامت و تعهد است که به این همه خواسته پشت پا می زند و راهی را خردمندانه و آگاهانه تعقیب می کند که خیر و فلاح جامعه و مردم در آن مضمر است.

 

تجمع يك و نيم لكي مردم ولايت بلخ باستان ( پنجشنبه 21 اسد ) به حمایت از داکتر عبدالله عبدالله کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان به ابتکار استاد نور محبوبیت او را دوچندان ساخت. شهروندان بلخ با چنان شور وهیجان از داکترعبدالله کاندیدای ریاست جمهوری استقبال کردند که در تاریخ مبارزات انتخاباتی کاندیدای ریاست جمهوری نظیری نداشت.

گفته می شود که استاد عطامحمد نور والی ولایت بلخ، با همه پشتیبانی و حمایتی که از جناب داکتر عبدالله عبدالله داشت، چون در سمت کرسی ولایت قرار داشت، با رعایت قانون و مقررات انتخابات خودش شخصاً به استقبال داکتر عبدالله نرفت، اما در کمپاین آقای کرزی در هرات دیده شد وزیران کابینه علی رغم این که از آقای کرزی اعلام حمایت کردند در کنار وی خلاف قانون ایستاد شدند!

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
 • ن ع
  اخر چرا از این دو پست بیشرف اینقدر تعریف میشود؟!نامم را اعلان نمیکنم، چون خودم را دوست دارم
 • kefa20012000@yahoo.com

  از مطالب نوشته شده دوست محترم استقبال میکنم . درود بر کسانی که از ناکسان بریده اند و در فکر آینده گا ن خویش هستند و نه در فکر شکم و مقام دوروزه خود . استاد نور یکی ارنخبه گان این خاک هستند . روشمفکران واقعی ، وملت ومرد م با او خواهند بود تا هنگاهی که از خواستهای برحق ملی خودش جدا نگشته است و مانند مج اهدان شکم و مقام با هر دلقکی نسازد . کرزی عوامفریب با وعده و وعید اشخاش بی دانش و لومپن را میتواند فریب بدهد ولی کسانی را که زهر نیشهای اوغان ملت و برتری خواهان را چشیده اند و میدانند که کرزی و خلیل زاد ، همه را مانند خودشان بی ماهیت و بی هویت کرده و به سوی سیستم قبیله کشانده اند ،نمیتوانند آنانر ا به امید آب به سراب ببرند . کرزی شاید دوستم را با وعده دادن کرسی ولایت بلخ بتواند با خود شریک جرم س ازد و با این ترتیب با یک تیر دو نشان بزند یعنی میان مردم سمت شمال نفاق اندازد و ازبک را به جنگ تاجک بکشاند و از سوی دیگر با این نیرنگ قدرت قبایلی را در کشور مستجکمتر سازد . ولی این ممکن نیست زیرا دیگ ر اقوام ازبک و تاجک دارای تجربه شده اند چهره های عوامفریب و اغواگر را شناخته اند . مردم بلخ تا آخرین دم حیات از فرزندان واقعی خودش دفاع خواهد کرد و اجازه نخواهند داد دستهای پاکستانی شوونیستی باز تفرق ه ایجاد کنند و کار جمعه همدرد را در این منطقه تکرار نمایند . به گفته پدر معنوی ما فردوسی :
  هر آنکس که او آتشی بر فروخت
  شد اندر میان خویشتن را بسوخت
 • امان احد

  سلام. دوستان شما فکر می کنید که اقای نور مرد مصمم است اگر مرد باخدا وپرهیز گار است تا کنون چند تن از مجاهدین که همرایش درجبهات ایستاده بوده واکنون درفقر وبیچاره گی بسرمیبرد کمک کرده . ویا برای کدام خا نواده از شهدا مجاهد مساعدت مالی کرده ، من فکر می کنم که هرگز اقای نور درین فکر نیست بلکه درفکر ایجاد شرکت های ساختمانی ، ایجاد پمپ استیشن های تیل ، شهرک ها واندوختن پول برای خودوفامیل اش می باشد بلکه اقای نور از ملت کرده درفکر جیب های خود بیشتر است انجای که دربین مردم اوازه است که اقای نور درفکر مع اونیت ریاست جمهوری باکرزی بود ولی چون دیده که کرزی اصلا به او توجه ندارد بنا بسوی داکتر عبدالله عبدا لله روی اورد تا هم خرما شود وهم صواب ولی مردم میدانند که اقای نور درفکر جمع اوری بیشتر سرمایه است تا درفکر مردم بنا دوستان که از ایشان با عناوین مختلف یاد میکنند باید بدانند که درولایت بلخ چندین شرکت انجو وغیره وغیره از اقای نور وپسران اش است . اینکه از ناکسان بریدن بسیار بی وقت بود یعنی درختم کار ا ز ناکسان بریدن معنای ندارد اگر اقای نور درایت داشت این بریدن را دراول واغاز ریاست جمهوری کرزی اقدام می کرد نه در اخر کار باناکسان 5سال در یک دسترخوان غذا خورد وجیب خودرا پر کرد حالا ناکسان گفتن برایش چه معنای خواهد داشت . می گویند تو دوستت را به من معرفی کن تا من خودت را به خودت معرفی کنم بنا چیزیکه عیان است چه حاجت به بیان است مردم فریب هیچ کس را درزیر عناوین مختلف نمی خورند و...
 • yusuf
  استاد عطا یک قهرمان است او وطن فروش و خاین نیست که بخاطر پول ارزش های جهاد و مقاومت را بفروشد . استا د عطا دارد به یک رهبر محبوب تبدیل میگردد.
نوشتن نظر
Your Contact Details:
 
Comment:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
Security کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 26 مرداد 1388 ، 08:48
 

TOLO TV LIVE

PEDRAM in STOCKHOLM

SHAFIE AYAR - 249

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

...

...

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 225 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.